W wyniku przeprowadzonej oceny merytorycznej zespołu do spraw oceny wniosków złożonych do Wojewody Lubuskiego o udzielenie wsparcia finansowego w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” informujemy, że nasze przedszkole otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 3750 zł (przyznana kwota dotacji 3000 zł, wkład własny 750 zł).
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Priorytet 3 skierowany jest do placówek wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół działających w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz bibliotek pedagogicznych. Otrzymane środki, finansowe w ramach Priorytetu 3, będą przeznaczone między innymi na zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego.
W realizację Programu zostaną zaangażowane dzieci z rodzicami, kadra pedagogiczna oraz wszyscy pracownicy przedszkola. Program przewiduje również współpracę ze środowiskiem: Biblioteka im. Koszałka Opałka, Biblioteka Pedagogiczna, zaprzyjaźnione przedszkole, Szkoła Podstawowa nr 2 lub 13, Hospicjum św. Kamila.
Zaplanowaliśmy działania, dzięki którym zostaną zrealizowane atrakcyjne formy rozwoju zainteresowań czytelniczych: spotkania czytelnicze z zaproszonymi gośćmi, akcje czytelnicze, np. Światowy Dzień Książki, Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, odnowienie Biblioteczki Przedszkolaka, zorganizowanie konkursów plastycznych związanych z wybranym ulubionym bohaterem książkowym, wykonanie plakatu promującego czytelnictwo, spotkanie autorskie z Katarzyną Chorążyczewską. W projekcie aktywnie będą uczestniczyć rodzice. Na zakończenie zostanie sporządzona dokumentacja w formie sprawozdania opatrzona zdjęciami. Liderkami przedsięwzięcia są nauczycielki Aneta Rystwej i Karolina Dąbrowska.
Wsparcie finansowe w ramach Priorytetu3
Działania w ramach Programu:
– realizowanie codziennego głośnego czytania we wszystkich grupach,
– przeprowadzenie w przedszkolu spotkań czytelniczych z zaproszonymi gośćmi, – przeprowadzenie akcji czytelniczych:- „Dzień Książki dla Dzieci”
- „Dzień Ziemi”
– zorganizowanie warsztatów plastycznych z rodzicami „Zakładka do książki”, – warsztaty czytelnicze z seniorami z gorzowskiego Hospicjum, – poranki czytelnicze z uczniami ze Szkół Podstawowych,