Głównym celem tego projektu jest wprowadzenie dzieci w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie.
Lista zadań projektu edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”
- MODUŁ I – W KRAINIE MUZ
Poruszanie tematów związanych z różnych dziedzin sztuki, kulturalnym zachowaniem i odświętnym ubiorem w placówkach kultury i sztuki.
- MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSC
Poznanie środowiska rodzinnego i społecznego, naszego miasta, regionu i ważnych osób związanych z tym środowiskiem.
- MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ
Wspieranie rozwoju społecznego i emocjonalnego dziecka, poszerzanie wiedzy na temat tolerancji, kultury, szacunku, ekologii.
- MODUŁ IV – KULTURY ŚWIAT
Przybliżenie dzieciom historii wielkich cywilizacji, innych krajów ze szczególnym naciskiem na ich kulturę.
Zadania zrealizowane w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy”
- Wyjście do Filharmonii na Akademię Muzyki pt. „Opera ma głos” – poznanie filharmonii jako miejsca obcowania z muzyką klasyczną, rozwijanie wiedzy o utworach muzycznych, kompozytorach i instrumentach.
- Gry i zabawy ruchowe z piłką na powietrzu na wzór antycznych gier (gry i zabawy zorganizowane w czasie wycieczki do Parku Grzybowego w Piłce) – zapoznanie ze starożytnymi formami i zasadami gier, przestrzeganie ustalonych zasad zabawy i gier ruchowych
- Makaronowy wyścig”– zabawa zręcznościowa ucząca cierpliwości i wytrwałości oraz usprawniająca małą motorykę.
- Wiem, jak należy się zachować – znam Kodeks Przedszkolaka – utrwalanie zasad prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej, umiejętne stosowanie zasad Kodeksu Przedszkolaka.
- „Siła bajek” – czytanie literatury uwrażliwiającej dzieci, rozbudzającej empatię, poruszające problemy dotyczące ich wieku (np. bajki terapeutyczne, baśnie). Podejmowanie próby oceny zachowania bohaterów.
- „Do hymnu!” – przygotowanie uroczystości patriotycznej z okazji świąt państwowych. Kształtowanie postawy szacunku wobec symboli narodowych.
- „Piasek pustyni” – zabawa sensoryczna połączona z ćwiczeniami grafomotorycznymi – rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, usprawnianie mięśni palców i dłoni.
- Spotkania z muzyką – zaproszenie muzykujących rodziców na spotkanie z przedszkolakami – rozwijanie kreatywności i wrażliwości poprzez zabawy rytmiczne, zgadywanki i proste zadania muzyczne
- „Niezwykła sztuka origami” – DZIEŃ MISIA – praca plastyczna wykonana techniką origami
- Spotkania z muzyką – zaproszenie muzykujących rodziców na spotkanie z przedszkolakami „Chłopak z gitarą”; dostarczanie wiedzy na temat budowy gitary i sposobu gry na niej.
- „Dzień Drzewa” – obchody tego dnia mają na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego, jak istotną rolę pełnią drzewa dla funkcjonowania naszej planety i nas samych.
- „Teatr lalek” – wykonanie dowolną techniką pacynek, kukiełek, marionetek i przygotowanie wystawy – rozwijanie kreatywności dziecka, myślenia twórczego oraz sprawności manualnej.
- „Dzień wspomnień i zadumy” – wyjście na cmentarz, zapalenie zniczy na grobach nieznanych żołnierzy; zwrócenie uwagi na zachowanie na cmentarzu oraz szacunek dla zmarłych.
- „To warto zobaczyć” – Góra Piachu na Wieprzycach. Tradycją naszego przedszkola są coroczne spotkania na Górze Piachu w ramach Jesiennego Pikniku Rodzinnego.